fbpx

טניס

לא לחינם אחד הכינויים שדבק במשחק הטניס לאורך השנים הוא "המשחק המנטלי". לעיתים נראה כי יותר מאשר מדובר בשני יריבים שחובטים מגוון חבטות שונות בכדי להכניע את היריב שמצידו השני של הרשת, מדובר במאבק מנטאלי שהמנצח בו יהיה מי שמצליח לשמור את עצמו מרוכז, חיובי וחזק בראש לאורך זמן רב יותר במהלך המשחק.

אחד המאפיינים הייחודיים של טניס הוא העובדה שהמשחק אף פעם לא גמור, גם אם אתה בפיגור או ביתרון גדול, בין אם מדובר בגיים עצמו, במערכה וכמובן בהסתכלות על המשחק כולו. בנוסף, זה אחד המשחקים הבודדים בהם יכול לנצח במשחק כולו מי שזכה במצטבר בפחות נקודות. המשמעות היא שאתה חייב לשמור על ראש נקי ורענן מבחינה מנטלית בכל רגע נתון, בין אם נראה שכבר אין לך סיכוי או שנראה לך שכבר ניצחת במשחק.

ייעוץ מנטלי, אימון מנטלי, פסיכולוג ספורט

אתגר מנטלי נוסף הוא העובדה שאתה נמצא לבדך על המגרש (כמובן אלא אם מדובר במשחק זוגות), "הכל עליך", אין פסקי זמן עם המאמן, וגם התקשורת איתו מוגבלת לפי החוקים. עובדה זו קשה לשחקנים בוגרים ומקצוענים ולבטח שקשה לשחקנים צעירים בראשית דרכם. העובדה שאתה לבדך גם גורמת להרבה תופעות של כעס עצמי, תסכול ועצבים שהשחקן נוטה להרגיש ולעיתים להוציא על עצמו באופן גלוי או סמוי.

מעבר לכל אלה קושי נוסף אותו חווים שחקנים צעירים רבים הוא הצורך להתמודד עם שקרים של היריב שהרי בתחרויות אין שופט וכל יריב אחראי על השיפוט בצד שלו. ניתן לראות בלא מעט תחרויות שחקנים שמתפקדים בצורה טובה עד שהיריב מתחיל לשקר ואז הם מתפרקים ומפסידים את המשחק אך ורק על העניין המנטאלי.

במהלך המשחק על הטניסאי לשאוף להיות ברמת ריכוז גבוהה ללא מאמץ, פתוח ללמידה ותגובה מהירה לשינויים (טקטיים ומנטליים) שהיריב מבצע תוך כדי משחק ומצד אחד גמישות ויציבות רגשית לאורך המשחק. כאן חשיבות הדיאלוג הפנימי של השחקן תוך כדי משחק היא מכריעה. במשחק הטניס משחקים עשרות אם לא מאות נקודות, החוויה של הצלחה או כישלון חוזרת רבות. עם זאת, חשוב מאוד מצד אחד לא להיכנס לאופוריה ומצד שני לדכדוך. לשחק כל נקודה "כאילו" זה נקודת משחק בגמישות ויציבות רגשית ומחשבתית לאורך זמן על מנת ליצור מומנטום חיובי ארוך טווח. לשם כך, חשוב לפתח את המודעות לנטיות האישיות בהתמודדויות מול יריבים שונים ולהרחיב את "ארגז הכלים המנטלי" על מנת שהטניסאי יוכל להגיב לתחושות ומצבים פסיכולוגיים משתנים תוך כדי המשחק. חשיבות החקר וההיכרות עם העולם הרגשי הפנימי מעבר לתרגול, תכנון והפנמה של שיטות ומנגנונים להתמודדות עם כל מרכיב הם כלים מהותיים ומשמעותיים על מנת להצליח ולממש את הפוטנציאל שלך בענף.

אז אם אתה רוצה לשפר את המשחק המנטאלי שלך בטניס אתה מוזמן לפנות אלינו – אנחנו נסייע לך בקביעת פעולות שאתה מבצע בין הנקודות, בין הגיימים, כשאתה יושב בצד, או כשנגמר סט. נעזור לך לבוא ממוקד יותר, לשלוט בצורה טובה יותר במחשבות, ולהגיע מוכן בכל פעם שאתה מגיע לבייס-ליין לקראת הנקודה הבאה. בטניס זה ברור – המנצח במקרים רבים לא יהיה השחקן היותר טוב, אלא השחקן שיהיה חזק יותר מבחינה מנטלית.

דילוג לתוכן