fbpx

כדוריד

ענף הכדוריד נחשב (בנוסף להוקי קרח ופוטבול\רוגבי) כאחד מענפי הספורט הקבוצתיים הפיזיים ביותר שקיימים בספורט העולמי. ברוב שלבי ההתמודדות בין הקבוצות יש מגע פיזי בין השחקנים ברמות משתנות הן בפעולות ההתקפה (כיבוש שערים) והן בפעולות ההגנה (מניעת ספיגת שערים).

על רקע המאפיין הפיזי הבולט בענף זה, שחקן הכדוריד נדרש לחוסן מנטאלי ברמה הגבוהה ביותר שיאפשר לו להתמודד בהצלחה עם מצבים של ספיגת מכות בעוצמות גבוהות שלעתים קרובות אף גורמות לפציעות חמורות שיכולות לסכן את בריאותו. הציפייה הבסיסית משחקן כדוריד היא להיות בעל אופי לוחם ואגרסיבי (אבל לא ברוטאלי) עם קבלת החלטות נכונה של ויסות הפעלת הכוח בתגובה לפעולות היריב. שחקן כדוריד נדרש להיות אגרסיבי מאוד, ולשחק ברמת עוררות גבוהה, ולכן נמצא כל הזמן על הגבול של איבוד שליטה, שיכול לפגוע בקבוצה קשות אם יספוג הרחקה לשתי דקות או יותר בגלל שאיבד שליטה. הצורך להיות אגרסיבי לעתים לא עולה בקנה אחד במקרים שבהם השחקן הוא בעל נחיתות פיזית בולטת משאר בני גילו או שאר שחקני קבוצתו. אזי החוסן המנטאלי של השחקן חשוב שבעתיים היות והוא נדרש לגשר על הפער של הנחיתות הפיזית במשחק "חכם" יותר ובהפעלת יכולות אחרות כמו זריזות, קואורדינציה והפעלת טכניקות ייחודיות במצבי המשחק השונים.

ייעוץ מנטלי, אימון מנטלי, פסיכולוג ספורט

מרכיבים חשובים נוספים בחוסן המנטאלי של שחקן הכדוריד באים לידי ביטוי ביכולתו לשתף פעולה בצוות ולשחק באופן קבוצתי, במיוחד כאשר קיימת נחיתות פיזית מהקבוצה היריבה ואז המפתח הינו משחק קבוצתי מהיר ומתואם שמאפשר לסיים התקפות מתפרצות בכיבושי שערים. שחקן הכדוריד אף נדרש לחשיבה מהירה, יכולת טובה לקבלת החלטות תחת תנאי עייפות ומתח וכן היכולת לספוג תסכולים. אלמנט נוסף קשור בעובדה שיש שחקנים שהכדור פחות עובר דרכם בהתקפה ולמרות זאת צריכים לשמור על חדות וערנות, ולהמשיך לעבוד קשה בהגנה, ולהיות מוכנים לייצר פעולה כשיקבלו את הכדור. בחוקת הכדוריד יש מרחב תמרון די רחב לשיקול הדעת של השופטים בהשוואה לענפי כדור קבוצתיים אחרים: בעיקר בהחלטות לגבי עבירות (בתחום ה-9 מטר ורחבת ה-6 מטר) ובהחלטות לגבי העברת הכדור מהקבוצה המתקיפה לקבוצה היריבה (במצב של "פאסיבי"). בשל מאפייני החוקה והחלטות השיפוט שחקן שמתקשה בשמירת איפוק "וניהול התסכול" עלול לאבד ריכוז במהירות וכתוצאה מכך נפגמת יכולתו לתפקד בביצוע הפעולות הנכונות במהלך המשחק.
בענף הכדוריד שהמרכיב הפיזי בו כה משמעותי, קיימת חשיבות עליונה לאימון המנטאלי של הספורטאי שכן שחקן הכדוריד חייב להיות בו זמנית אגרסיבי ולוחמני אך במקביל לדעת לווסת את הכוח בהתאם לתנאים המשתנים במהלך המשחק, להיות מרוכז, לקבל החלטות מהירות ונכונות תחת עייפות ומתח ולשחק באופן קבוצתי בדרך למימוש ההישגים. מבחינת המאמנים – זה ענף בו המאמן נדרש לרמת ערנות גבוהה, יש לו יכולת לבצע כל הזמן חילופים, והוא למעשה עם שליטה מאוד גבוהה על המשחק. מצד אחד יתרון כי יכול להשפיע מצד שני מקשה עליו לשמור על הריחוק שלפעמים נדרש כדי לנתח את המצב בצורה קרה ולקבל החלטות נכונות.

דילוג לתוכן