fbpx

התעמלות

כל מי שעוסק בענפי ההתעמלות מכיר את התחושה הזו – אתה עוד רגע עולה ואמור לבצע את התרגיל עליו התאמנת באופן אינטנסיבי במשך חודשים, הלחץ עולה ואיתו החששות והפחד מלעשות טעויות, הראש מלא במחשבות שליליות ואתה ממש לא מרגיש מוכן. בהתעמלות אמנותית ובאקרובטיקה בדרך כלל זה יהיה לפני רגע המעבר משטח החימום למשטח התחרות, בהתעמלות מכשירים זה יהיה הרגע בו אתה מרים את היד ומסמן את תחילת התרגיל. הלחץ של הספורטאים, המאמנים וההורים הוא כמעט בלתי נסבל בשניות האלו. ומה עם בהכנה היום היה אלמנט שלא הצליח? ומה אם אני יודע שהיריב שלי השיג ציון גבוה? או נמוך? ומה אם זה התרגיל השני שלי שמגיע אחרי תרגיל לא טוב? חשוב לכל מתעמל ומתעמלת לדעת כיצד הוא למקד את עצמו ברגעים האלו בדברים הנכונים שיאפשרו להגיע ברמת הריכוז הנכונה לביצוע עצמו. כמובן שישנה חשיבות עצומה גם להתנהלות של המאמן ברגעים האלו, ולעיתים גם להורים שביציע.

ייעוץ מנטלי, אימון מנטלי, פסיכולוג ספורט

ענפי ההתעמלות – מכשירים, אמנותית, אקרובטיקה, טרמפולינה (וגם ענפים כגון החלקה על הקרח וגלגיליות) הינם ענפים ייחודיים. בענפים אלו הספורטאי מבצע בנפרד מן המתחרים שלו ומקבל ציון משופטים, שמנסים לאתר את הטעויות שלו. האתגר המנטלי גדול – הצורך לשמור על ריכוז ולהוציא לפועל בדיוק מושלם, בנקודת זמן מסוימת, את התנועות המורכבות אותן תרגלת, אל מול קהל ושופטים, כשאתה יודע שכל טעות עלולה להיות ההבדל בין הצלחה גדולה לכישלון מהדהד. מעבר לכך, העובדה שאתה נמדד לפי כמות הטעויות שעשית מעודדת חשיבה שלילית ומקשה על הריכוז בביצוע. אתגרים אלו הם גדולים אף יותר אם ניקח בחשבון שענפים אלו דורשים רמה תחרותית גבוהה כבר בגילאים צעירים בהשוואה לענפים אחרים.

אין ספק שענפים אלו מצריכים תרגול רב ברמה המנטלית, תרגול שמטרתו לסייע לספורטאים (ולמאמנים) להגיע מוכנים לתחרות – להיות מסוגלים להתרכז אך ורק בביצוע המדויק ולא בתוצאה, להיות מסוגלים להתנתק מהתוצאות של היריבים, להתכונן ללחץ אותו ירגישו ברגע האמת, ולהכין את עצמם כיצד להמשיך הלאה בתוך התרגיל ובין התרגילים לאחר שעשו טעות בכדי להימנע ממצב בו “טעות גוררת טעות”. בהקשר זה ישנה אבחנה ברורה בין מי שהוא ספורטאי מצטיין למי שהוא “מתחרה” מצטיין. ניתן לראות במקרים רבים את הספורטאים בעלי הפוטנציאל הגבוה מפסידים לאלו שיודעים להביא את עצמם לשיא ברגע האמת ולהתמודד עם האתגרים המנטליים והלחצים שמופעלים עליהם.

מעבר לכך, ענפים אלו דורשים רמת מחויבות והתמדה גבוהות מהרגיל בשל השעות הארוכות של האימונים, וגם כאן הסיוע של איש מקצוע בתחום המנטלי הוא קריטי בוויסות העומסים והלחצים על הספורטאים בכדי להצליח להביא אותם בשיא הכוח לרגע האמת, לתחרות המטרה.

אתגר מנטלי נוסף עמו מתמודדים בענפים אלו (בדגש על אקרובטיקה ומכשירים) הינו הפחד בחלק מהמקרים מביצוע של אלמנט מסוים, פחד שמוביל לעיתים לתופעה שמכונה "מחסום מנטלי". גם כאן במקרים רבים לא תעזור עבודה נוספת על הטכניקה, עד שהספורטאי לא יידע להתמודד עם הפחד מבחינה מנטלית הוא לא יצליח להתקדם.

אצלנו ב MENTAL JUMP אנשי מקצוע שמכירים את התחום הזה לעומקו, לא רק ברמה התאורטית אלא בעיקר ברמה הפרקטית, בעלי ניסיון רב ומוכח בהכנת ספורטאים לרגע האמת בענפי ההתעמלות. נשמח להציע את הסיוע והעזרה, הן לספורטאים, הן למאמנים והן להורים לספורטאים בענפים אלו.

אלכס שטילוב אלוף אירופה יחד עם רענן דגן

דילוג לתוכן